Solar Enerji Sistemleri

NEDEN GÜNEŞ ENERJİSİ?

Güneş enerjisinin faydalarından ve diğer enerji türlerine göre avantajlarından bahsetmek gerekirse söylememiz gereken ilk şey hiç kuşkusuz bu enerji türünün hiçbir zaman bitmeyecek oluşudur. Şu an kullandığımız petrol, doğalgaz gibi enerji türleri yakın bir zamanda tükenecek ve bu yakıtlara göre tasarlanan ve altyapısı hazırlanan sistemler tamamen çökecek dersek yanlış olmaz. Fakat Güneş enerjisi dünya var oldukça bizimle birlikte olacaktır ve insanlığın sonuna kadar varlığını sürdürecektir. Bu nedenle yapılan hiçbir yatırım kısa süreli değil sonsuza kadar süreceği düşünülmelidir.

Güneş enerjisi dünya ve güneş var olduğu sürece yani insanlığın sonuna dek tükenmeyecek bir enerji türüdür. Ayrıca Güneş’in enerjisinin hiç azalmayacağı düşünüldüğünde yine Güneş enerjisinin hiçbir zaman azalmayacak bir enerji olduğunu söylemek de mümkündür. Bu nedenle diğer enerji türlerinde karşılaşıldığı gibi azalma nedeniyle fiyatta artış söz konusu olmayacaktır.

Güneş enerisi diğer enerji türlerinin aksine hiçbir şekilde doğaya zarar veren ve kirli bir enerji türü değildir. Bu enerji üretilirken çevreye, gaz, duman, toz, karbon veya kükürt gibi zararlı atıklar salınmazlar.

Güneş dünyadaki tüm ülkelerin ortak olarak yararlanabileceği tek enerji kaynağıdır. Bu nedenle eskiden olduğu gibi ülkeler enerji konusunda birbirlerine bağlı olmak zorunda değillerdir. Bu durumda bazı ülkelerin çok fazla zengin olması diğer ülkelerin de fakirleşmesi gibi sorunların da önüne rahatlıkla geçilebilmektedir.

Güneş enerjisinin belki de en önemli avantajlarından birisi de hiçbir ulaştırma harcaması gerektirmeden her yerde depolanabilmesidir. Bu durum diğer enerji türlerinde görülebilen maliyet arttırıcı problemleri de tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Güneş enerjisi depolamak ve bu enerjiden yararlanmak için hiçbir karmaşık teknolojiye ihtiyaç yoktur. Dünya üzerindeki hemen hemen tüm ülkeler bu enerjiyi ağır sanayiye ihtiyaç duymadan yerel sanayileri ile üretimi için gerekli sistemleri üreterek kullanabilmektedirler.